Haber

Fiyat artışı var mı? Bu akşam motora zam yapılacak mı? 18 Ocak Benzin ve motorine zam yapılacak mı? Mazotun litresi ne kadardı?

Yakıt artışı var mı? Konusu, dünkü akaryakıt zammından sonra başta araç sahipleri olmak üzere birçok vatandaş tarafından merak ediliyor. Akaryakıta yapılan 67 kuruşluk zam sonrası bugün gündemde motorine zam var mı? Bu akşam mazot zammı olacak mı? Soruları var. Bu haberi merak eden vatandaşlarımız için mazot zammı var mı? Sorunuzu cevapladık. Peki mazot zammı var mı? Bu akşam mazot zammı olacak mı? Akaryakıtta artış olacak mı? Mazotun litresi ne kadardı?

YAKIT ARTIŞI VAR MI?

Petrol fiyatlarındaki ve dolar kurundaki değişimlere bağlı olarak akaryakıt fiyatlarındaki oynaklık devam ediyor. Dün akaryakıta yapılan 67 kuruşluk zamdan sonra bugün motorine zam geldi. Bu gece yarısından itibaren mazotun litresi 1 lira 5 kuruş zamlandı.

MOTORUN LİTRESİ KAÇ LİRA OLDU?

Zam sonrası motorinin litresi İstanbul’da 23 lira 17 kuruşa, Ankara’da 23 lira 45 kuruşa, İzmir’de 23 lira 51 kuruşa çıktı.

YAKIT FİYATLARININ HESAPLANMASI

Akaryakıt fiyatları rafineriler tarafından Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz pazarındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ve dolar kurundaki değişimler baz alınarak hesaplanmaktadır. Bu hesaplama sonucunda dağıtım şirketlerinin uyguladığı fiyatlar rekabet ve serbestlik nedeniyle şirketlere ve şehirlere göre biraz farklılık gösterebilmektedir.
Türkiye’de LPG ürün fiyatlandırması, Cezayir’deki Sonatrach piyasa fiyatları takip edilerek yapılmaktadır. İş fiyatı, toptancı marjı, dağıtıcı ve bayi marjı vergi öncesi LPG fiyatının ana bileşenleridir. Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi eklendiğinde nihai LPG fiyatına ulaşılmaktadır. LPG’de bu hesaplama sonucunda dağıtım şirketlerinin uyguladığı fiyatlar rekabet ve serbestlik nedeniyle şirketlere ve şehirlere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu