Haber

Türkmenistan’da “Diyalog-Barışın Garantisi” başlıklı uluslararası konferans düzenlendi

Türkmenistan’da Tarafsızlık Günü öncesi “Diyalog Garantili Barış” başlıklı uluslararası konferans düzenlendi.

Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Kubanicbek Omuraliyev, Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Hala Halafov, Aşkabat’taki Birleşmiş Milletler (BM) heyetinden temsilciler ve ülkedeki diplomatik misyonların temsilcileri katıldı. Aşkabat’ın başkentindeki Yıldız Oteli.

Açılış konuşmasını yapan Türkmenistan Dışişleri Bakanı Meredov, ülkesinin tarafsızlığının değerine dikkat çekti. Meredov, Türkmenistan’ın “Diyalog – Barışın Garantisi” adlı uluslararası girişiminin yeni dönemin değerli bir talebi olduğunu kaydetti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, uluslararası konferansa video mesajla katıldı. Guterres, gerilim ve çatışma dünyasında çok taraflı işbirliğini destekleyen ilkelerin belirsizliğini koruduğunu belirterek, mevcut krizlerin güçlü iş birliği ve karşılıklı güven ile aşılabileceğine dikkat çekti.

Türkmenistan’ın girişimleriyle 6 Aralık’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurulu’nun 45. toplantısında “2023 – Barışın Garantisi Olarak Uluslararası Diyalog Yılı” kararı kabul edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu